Zbadajpłuca.pl

O raku płuc

Badania przesiewowe

Dla personelu

Klinika chirurgii klatki piersiowej

Stowarzyszenia walki z rakiem płuca

O programie

Aktualności

Jak zapisać sie na badanie?

nasi koordynatorzy
Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji - bezpłatnie zadbaj o swoje zdrowie.

AKTUALNOŚCI

Jesienny nabór do programu zakończył się

Zapisaliśmy na badania kolejne 2300 osób. W tym czasie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym do badań tomografii komputerowej dołączyły badania o profilu chorób sercowo naczyniowych. U części losowo wybrnych chorych zostały wykonane badania takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu we krwi.


Zbadamy 50% więcej osób !

W związku z niesłabnącym ogromnym zainteresowaniem naszym programem wśród mieszkańców Województwa Pomorskiego zwiększyliśmy limit osób na obecny nabór do 2300 osób. Koordynator programu


15 września rozpoczął się czwarty nabór do programu

Od października do grudnia 2009 zamierzamy wykonać 1600 tomografii komputerowych o niskiej dawce promieniowania u osób zagrożonych zachorowaniem na raka płuca. Nabór prowadzony będzie również za pomocą infolinii.


9 lipca zakończył się trzeci nabór do programu

Zostało zerejestrowanych kolejne 1000 osób na miesiące od lipca do września 2009. Kolejny nabór już we wrześniu. Od października do grudnia 2009 zamierzamy wykonać 1600 tomografii komputerowych o niskiej dawce promieniowania u osób zagrożonych zachorowaniem na raka płuca.


Rozpoczął się trzeci nabór do programu

Już od 16 czerwca można zgłosić chęć udziału w Pomorskim Pilotażowym Programie Badań Przesiewowych. Zapisy będą prowadzone do wyczerpania limitu 1000 osób. Rejestracja prowadzona jest w każdy wtorek i czwartek od 8:00 do 15:00 drogą bezpłatnej infolinii. Zadzwoń pod numer 0 800 000 050 z telefonu stacjonarnego oraz 58 739 63 10 z telefonu komórkowego.


Pomorskie Centrum Traumatologii - Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku - problem wydawania wyników.

Osobom, które wykonywały sobie badanie w Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i otrzymały wynik badania bez płyty CD, płyta CD z badaniem zostanie odesłana pocztą. Dodatkowo, gdy na wyniku lekarz radiolog proponował wykonanie powtórnego badania tomografii komputerowej, posiadacz takiego wyniku razem z płytą CD otrzyma informację o miejscu i terminie kolejnego badania. Informujemy również, że wyniki badań wykonane w miesiącu marcu 2009 zostaną odesłane Pocztą. W związku z tym czas oczekiwania na wynik może ulec znacznemu wydłużeniu. Wyniki badań wykonywanych w miesiącu kwietniu 2009 będą możliwe do odbioru w Akademii Medycznej w Gdańsku, w budynku nr 4, w sekretariacie nr 2 Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej. Wyniki wydawane są w godzinach od 9:00 do 14:00. Przed odbiorem wyniku należy potwierdzić telefonicznie pod numerem 58 349 24 36 , czy wynik jest dostępny do odbioru.


Za utrudnienia Przepraszamy.


Opóźnienie w wydawaniu wyników w Akademickim Centrum Klinicznym - Szpitalu Akademii Medycznej W Gdańsku.

Informujemy, że z przyczyn zdrowotnych lekarzy radiologów z Akademickiego Centrum Klinicznego, mogą wystąpić opóźnienia w wydawaniu wyników. Okres oczekiwania na odbiór wyniku może wydłużyć się z 2 tygodni do miesiąca. W tej sytuacji przed odbiorem wyniku prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem
058 349 24 36. Konsultantka sprawdzi czy wynik już wpłynął do punktu Centrum Koordynującego i czy jest gotowy do wydania.

Za utrudnienia Przepraszamy.


Zakończenie naboru na II kwartał Programu

3 marca został otwarty ponownie nabór na badania tomografii komputerowej. Istniała możliwość rejestracji jedynie za pomocą infolinii. Każdego dnia działania infolinii przyjmowano około 130 zgłoszeń. Po 8 działaniach rejestracji została wyczerpana pula 1200 badań zaplanowanych okres od kwietnia 2009 do czerwca 2009. Stało się to przyczyną ponownego wstrzymania rejestracji na badania. Nabór na kolejny kwartał programu (lipiec 2009 - wrzesień 2009) zostanie wznowiony 16 czerwca 2009. Zostanie wtedy ponownie uruchomiona infolinia, gdzie będzie możliwa rejestracja telefoniczna. Nabór na badania będzie trwał do marca 2010. Jest jeszcze 6400 miejsc, z których będzie można skorzystać.


Miejsca Prowadzenia Badań Tomografii Komputerowej - stan na dziś

Zapisy na badania w ramach Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca na drugi kwartał Programu rozpoczęły się dnia 3 marca 2009. Obecnie można zapisać się jedynie za pomocą infolinii. W każdy wtorek i czwartek w godzinach od 8:00 do 15:00 zapisywanych jest ponad 100 osób. Obecnie Możliwe są zapisy do następujących ośrodków:

 • Akademickie Centrum Kliniczne - Szpital Akademii Medycznej w Gdańsku
 • Wojewódzkie Centrum Traumatologii - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
 • Euromedic Diagnostic Polska Sp.Z.O.O. - NZOZ Pomorskie Centrum Medyczne w Gdańsku przy ulicy Polanki 117
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku
 • NZOZ Zdrowie Kwidzyn ul. Hallera 34
 • Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie
 • Swissmed Centrum Zdrowia w Gdańsku ul. Willeńska 44
 • Szpital Specjalistyczny im. Św. Wojciecha Gdańsk Zaspa
 • Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowo - miejsca wyczerpane
 • Podczas zapisywania się na badanie należy podać konsultantowi wybrany przez siebie ośrodek.


  W 4 dni od ogłoszenia o Programie w mediach swoja chęć udziału w badaniach zgłosiło ponad 2 tys. osób.

  Badania w ramach Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca rozpoczęły się 19 stycznia 2009 roku. Razem z wykonywaniem tomografii komputerowej ruszyła akcja medialna, która trwała zaledwie 2 dni. Pojawiły się wtedy ogłoszenia w gazetach, radio i telewizji. W fazie projektowania nikt z grupy koncepcyjnej nie potrafił określić poziomu zainteresowania badaniami, dlatego spodziewano się osiągnąć zgłaszalność porównywalną z innymi programami przesiewowymi np. skryningiem raka szyjki macicy. Na tym przykładzie, powstała teoria, że Polacy nie lubią się badać, że nawet imienne zaproszenia nie zachęcają do zbadania stanu swojego zdrowia. Akcja medialna w założeniu miała chociaż w małym stopniu zachęcić osoby zagrożone wystąpieniem raka płuca do wzięcia udziału w Programie. Wpłynięcie do biura Programu ponad 2 tys. zgłoszeń przerosło jednak najśmielsze oczekiwania autorów Projektu. Realizację Projektu ściśle określają warunki narzucone przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nabór na badania będzie trwał w okresie od stycznia 2009 do marca 2010. W tym czasie zostanie przebadanych 8 tys. osób zagrożonych występowaniem raka płuca. W każdym kwartale może zostać wykonana określona liczba badań.

  Na pierwszy kwartał 2009 roku zaplanowanych jest 1260 badań tomografii komputerowej. Wspomniane zainteresowanie akcją i tempo zgłaszania się osób chętnych spowodowałoby osiągnięcie zamierzonego limitu 8 tys. osób w 3 tygodnie a to z kolei stałoby się przyczyną powstania rocznej kolejki na badanie. Zapisy na badanie zostały zatem wstrzymane. Nie jest to jednak koniec rejestracji.


  Z dniem 1 marca 2009 na nowo otworzona zostanie infolinia oraz formularz na stronie internetowej, gdzie będzie można zapisać się na tomografię komputerową o niskiej dawce promieniowania. W drugim kwartale zostanie wykonanych kolejnych 1200 badań. Do tego czasu zespół obsługujący infolinię będzie umawiał na konkretne terminy osoby, które zgłosiły się w ciągu pierwszych 4 gorących dni.


  Rozpoczęcie Badań Przesiewowych Raka Płuca

  Badania tomografii komputerowej o niskiej dawce promieniowania w ramach Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka PłucaROZPOCZĘŁY SIĘ!!!! Dnia 19 stycznia o godzinie 14:00 pod gabinetem tomografii komputerowej Zakładu Radiologii Akademii Medycznej w Gdańsku pojawiły się pierwsze osoby chętne na badanie. Każda z tych osób w swym życiu paliła papierosy dłużej niż 20 lat i wypaliła w sumie więcej niż 146 tys. sztuk. Przez pierwsze 2 tygodnie trwania badań dziennie będzie badanych 10 osób. Od początku lutego jednak ten limit się zwiększy przynajmniej do 30 dziennie oraz badania rozpoczną również w innych ośrodkach tomografii komputerowej. Łącznie w ramach Programu dziennie będzie wykonywanych ok. 50 badań. Aby wziąć udział w badaniu należy spełniać kryteria włączenia:
  1. Wiek - 50-75 lat
  2. - Palenia papierosów przez co najmniej 20 lat paczkę dziennie
  Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.zbadajpluca.pl lub zadzwonić na numery infolinii podane w zakładce jak zapisać się na badanie.

  Rozpoczęcie Programu i pierwsze szkolenie.

  Pomorski Pilotażowy Program Badań Przesiewowych Raka Płuca rozpoczął się z dniem 1 grudnia 2008 roku. Pierwsze działania w ramach projektu ściśle miały charakter organizacyjno-prawny. Polegały one na utworzeniu biura koordynującego, infolinii i strony internetowej . Wśród pierwszych działań w ramach Programu znalazły się również szkolenia dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Program zakłada przeprowadzenie 12 szkoleń dla personelu medycznego w ciągu pierwszych 4 miesięcy i przeszkolenie w sumie ponad 1500 pracowników służby zdrowia w województwie pomorskim.
  Pierwsze szkolenie dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej odbyło dnia 13 grudnia 2008 roku o godzinie 10:00 w sali im. Prof. Mozołowskiego w budynku Collegium Biomedicum. Zostało ono zorganizowane dzięki uprzejmości Katedry Medycyny Rodzinnej. Kierownik Katedry Prof. Janusz Siebert umożliwił przeprowadzenie szkolenia podczas comiesięcznego szkolenia dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej SEKSTANS. Na szkolenie przybyło ponad sto osób. Program Badań Przesiewowych Raka Płuca zainteresował wszystkich obecnych na szkoleniu lekarzy. Dużym zainteresowanie cieszyły się również pozostałe wykłady. Pierwsze chętne do badania osoby zgłaszały się właśnie po uzyskaniu informacji o Programie od swojego lekarza rodzinnego.

  Szkolenie dla pielęgniarek 14 styczeń 2009

  Szkolenia w ramach Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca ruszyły pełna parą. W środę 14 stycznia 2009 o godzinie 10:00 w Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza odbyło się pierwsze szkolenie dla pielęgniarek.
  -Frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania- mówi dr n. med. Janina Książek, organizator szkolenia, koordynator Programu -spodziewaliśmy się ok. 70 osób a przybyło ponad sto.

  Szkolenie dla radiologów 17 styczeń 2009

  Pierwsze szkolenie dla lekarzy radiologów w ramach"Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca"odbyło się dnia 17 stycznia 2009 o godzinie 11:00 w sali im. Prof. Grabowskiego Akademii Medycznej w Gdańsku przy ulicy Dębinki 7. Na szkolenie przybyło około 60 osób. Wśród prowadzących wystąpił prof. Michał Studniarek, dr hab. Witold Rzyman oraz dr med. Joanna Pieńkowska. Prowadzący przedstawili ogólne założenia Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca oraz szczegółowy protokół postępowania z osobą poddaną badaniu jak również sposób opisu badania radiologicznego. Dzięki takiemu przygotowaniu możliwa będzie właściwa ocena zdjęć radiologicznych wykonywanych podczas trwania Programu. W założeniach Programu jest również przeprowadzenie kolejnego szkolenia dla radiologów, które zweryfikuje i pozwoli rozwiązać problemy, które pojawia się w trakcie pierwszego miesiąca trwania programu.

  Dodatkowe informacje i pytania

  Wiecej informacji można uzyskać od Zespołu Biura Koordynującego:zbadajpluca@amg.gda.pl