Zbadajpłuca.pl

O raku płuc

Badania przesiewowe

Dla personelu

Klinika chirurgii klatki piersiowej

Stowarzyszenia walki z rakiem płuca

O programie

Aktualności

Jak zapisać sie na badanie?

nasi koordynatorzy
Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji - bezpłatnie zadbaj o swoje zdrowie.

OBECNIE PROWADZONE BADANIA

Świat

Na świecie prowadzonych jest klika badań przesiewowych raka płuca z których największe znaczenie ma program "International Early Lung Cancer Action Project".

International Early Lung Cancer Action Project - I-ELCAP

W 1991 roku grupa naukowców z Cornell University Medical Center (obecnie Weill Medical College of Cornell University) złożona ze specjalistów z różnych dziedzin i instytucji założyła sobie pewien cel. Celem tym było wczesne wykrycie raka płuca za pomocą wielorzędowej tomografii komputerowej o niskiej dawce promieniowania. Stało się to podstawą do powstania w 1992 roku programu Early Lung Cancer Action Screening Project (ELCAP), który obejmował swym zasięgiem wybrane stany w U.S. W późniejszym czasie do ELCAP dołączyły również inne kraje takie jak Japonia, Chiny, Hiszpania i inne i powstał program międzynarodowy I-ELCAP.

Podczas ponad 16 lat prowadzonych badań udało się wyciągnąć następujące wnioski:

  1. Raka płuca w stadium I można wyleczyć w 80-90%
  2. Wykonując tomografię komputerową co rok 80% wykrywanych raków jest w pierwszym stopniu
  3. Badania przesiewowe z zastosowanie tomografii komputerowej stwarzają możliwość informowania na temat negatywnych skutków palenia tytoniu i pozwala na ograniczenie tego nałogu.
  4. Koszty badan przesiewowych raka płuca z zastosowaniem tomografii komputerowej o niskiej dawce promieniowania są porównywalne z badaniami przesiewowymi w raku sutka, szyjki macicy i jelita grubego

Dodatkowe informacje i pytania

Wiecej informacji można uzyskać od Zespołu Biura Koordynującego: zbadajpluca@amg.gda.pl